Tonikovo - Gulášová vitana

Zpět

7. 9. 2007

Stalo se, že jsem byl postaven před otázku uvaření. Už je to nějakou dobu, tak si nepamatuju podrobnosti. Ty stejně nejsou důležitý. Šlo konkrétně o výběr polívky. No nejsem zas kdovíjakej kuchař, takže když polívka, tak prášková. Teda jako ze sáčku. Naštěstí máme doma nějaký zásoby. Tak jsem se jima probíral a narazil jsem na gulášovou polívku od Vitany. A pak zase na jednu, ale vypadala nějak jinak. Rychle jsem prohrabal zbytek polívek. Moje podezření se potvrdilo. Vitana vyrábí tři druhy gulášových polívek: gulášovou (dále budu označovat jako obyčejnou), gulášovou svačinovou a gulášovou pikantní. Otázka, zda jde o pouhý marketingový trik nebo se polévky skutečně něčím liší, se přímo nabízela. Rozhodl jsem se provést důkladný výzkum a jeho výsledky zde předkládám. V první fázi jsem se zaměřil na obal neboli sáček, v praxi často zvaný pytlik. Výsledky analýzy jsem úhledně zpracoval do přehledných tabulek.

Původně jsem chtěl data o polívkách čerpat z oficiálního webu Vitany, ten byl však informacemi tak nabitý, že se mi povedlo získat pouze vzhled předních stran obalů. Všechno ostatní jsem musel ručně opsat ze zadních stran obalů, což mělo nemalý dopad na finanční a časovou náročnost prováděného výzkumu. Následkem toho nebyla výrobcem poskytnutá data podrobena ověření vlastním nezávislým měřením.

Přední strany obalů

Polévka Vitana gulášová Polévka Vitana gulášová svačinová Polévka Vitana gulášová pikantní

Na první pohled je na všech obalech vidět miska s polívkou. Na druhej pohled lze postřehnout drobné rozdíly v dekoraci. Když si ale odmyslíme přísady, který v sáčcích rozhodně nejsou (kolečka cibule a papriky, hrudky chleba, čerstvá zelenina, kusy brambor a masa), vypadají všechny misky s polívkou stejně - všechny jsou bílý a ta textilie je pod nima složená úplně stejně.

Základní údaje

VeličinaObyčejnáSvačinováPikantní
Hmotnost prášku127 gramů127 gramů96 gramů
Počet porcí444
Množství hotové polívky1 litr1 litr1 litr

Pikantní polívky je o 31 gramů míň (to je skoro čtvrtina), ale ve výsledku jí mají být taky čtyři čtvrlitrový porce, takže se bude víc ředit...

Nutriční hodnoty ve 100g sušeného výrobku

VeličinaObyčejnáSvačinováPikantní
Energie2107kJ / 507kcal2107kJ / 507kcal1613kJ / 384kcal
Bílkoviny9,9g9,9g11,6g
Sacharidy29,8g29,8g54,3g
Tuky38,7g38,7g13,3g

Obyčejná a svačinová dosahují podezřele stejných hodnot...

Nutriční hodnoty v jedné porci (0,25l)

VeličinaObyčejnáSvačinováPikantní
Energie669kJ / 161kcal669kJ / 161kcal387kJ / 92kcal
Bílkoviny3,1g3,1g2,8g
Sacharidy9,5g9,5g13,0g
Tuky12,3g12,3g3,2g

Tady je krásně vidět, jak je ta pikantní oproti obyčejné a svačinové zředěnější. Zatímco ve 100 gramech prášku má pikantní bílkovin víc, v jedné porci už jich má míň.

Složení

Kdo z nás ale jí bílkoviny, sacharidy nebo tuky? Teď se na složení podíváme detailně. Pro lepší přehlednost jsem zvýraznil rozdíly a trošku upravil pořadí položek (hlavně u pikantní polívky).

ObyčejnáSvačinováPikantní
pšeničná mouka - obsahuje lepekpšeničná mouka - obsahuje lepekpšeničná mouka - obsahuje lepek
rostlinný olejrostlinný olej 
ztužený rostlinný tukztužený rostlinný tukživočišný tuk
sůl jedlá max. 10 %sůl jedlá max. 10 %jedlá sůl max. 11 %
  vločky bramborové sušené
  brambory sušené řez 8 %
škvařená slaninaškvařená slaninaškvařená slanina
sojový bílkovinný hydrolyzátsojový bílkovinný hydrolyzátsojový bílkovinný hydrolyzát
sušená cibulesušená cibule mletá 4,7 %sušená cibule
  smažená cibule
sušené hovězí maso 4,0 %sušené hovězí maso 4,0 %sušené hovězí maso 1,2 %
bramborový škrobbramborový škrobkukuřičný škrob
paprika mletá sladká 3,5 %sladká paprika mletásladká paprika mletá 3,2 %
  kvasnicový výtažek
  cukr
strouhanka
  pšeničná mouka
  droždí
  sůl jedlá
strouhanka
  pšeničná mouka
  droždí
  sůl jedlá
strouhanka
 
 
 
sušený česneksušený česnek 
chuťová látka
  E621
  E631
  E627
chuťová látka
  E621
  E631
  E627
chuťová látka
  E621
 
 
zhušťovadlo guma guarzhušťovadlo guma guar 
  aromata
směs kořenísměs kořenísměs koření
sušené vaječné bílkysušené vaječné bílkysušené vaječné bílky
barviva
  paprikový oleoresin
  E105c
barviva
  paprikový oleoresin
  E105c
barviva
  paprikový oleoresin
  E105c
pepř černý mletý 0,2 % chillies mleté 0,09 %
česnekový výtažekčesnekový výtažekčesnekový výtažek 0,03 %

Tak teď už víme něco, co jsme možná ani nechtěli, jako třeba že je v tom hydrolyzát, guma a oleoresin. Ale hlavně se tady konečně provalilo, že obyčejná je stejná jako svačinová! Přehození asi dvou položek (na obalech je to prohozený, ale pro přehlednost jsem to tady srovnal), občasný vynechání množství v procentech a úplnou absenci pepře lze vysvětlit buď nedokonalým kopírovacím procesem nebo snahou navodit dojem, že ke kopírování nedošlo - asi jako když se opisuje a sem tam se něco upraví, aby to nebylo tak evidentní. :-)

Příprava

VeličinaObyčejnáSvačinováPikantní
Příprava, krok 1Obsah sáčku rozmíchejte v 1 litru vroucí vody.Obsah sáčku rozmíchejte v 1 litru vroucí vody.Obsah sáčku vysypte do 1 litru studené vody a dobře rozmíchejte.
Příprava, krok 2Za občasného míchání pozvolna vařte 10 minut.Za občasného míchání pozvolna vařte 10 minut.Polévku za stálého míchání uveďte do varu a pozvolna vařte 10 minut.
Tip na servírováníPolévku na talíři můžete ozdobit lehce osmaženou slaninou, osmaženými kroužky cibule a posypte čerstvou sekanou bylinkou, nejlépe majoránkou.Polévku podávejte s osmaženou houskou nakrájenou na kostky a posypanou čerstvou petrželovou natí nebo jinou bylinkou.Polévku na talíři můžete ozdobit lehce osmaženými kroužky papriky a smaženou uzeninou.
Tip na alternativní přípravuOpravdu vydatnou polévku získáte, když spolu s obsahem sáčku přidáte do hrnce na kostky nakrájené brambory a uzeninu. Pokud přidáte brambory syrové, je třeba polévku vařit až budou brambory měkké (cca 15 minut).Do polévky přidejte najemno nakrájenou dorůžova osmaženou cibulku. Společně s cibulkou můžete přidat na kostky nakrájenou osmaženou uzeninu.Polévku můžete vylepšit přidáním osmaženého mletého hovězího nebo vepřového masa.

Obyčejná a svačinová se připravuje úplně stejně, což bylo možno předpokládat, neboť už víme, že podle složení se jedná o jednu a tu samou polívku. Pochopitelně se však polívky odliší, když se do každé přidají jiné vylepšovací prostředky.

Závěr

Počáteční podezření se částečně potvrdilo. Dvě ze tří polívek jsou skutečně složením a dalšími parametry prakticky totožný. Pikantní se naopak od nich liší. Informace na obalu a jeho obsah jsou ale dvě různý věci. Druhá část průzkumu zaměřená tímto směrem (tedy dovnitř), kdy má být předmětem analýzy především vůně a chuť uvařené polívky, byla bohužel z důvodu zkrácení rozpočtu a přerušení provozu laboratoře odložena na neurčito.

Zpět